Karbon Nötr Kongre Nedir?

Bu yıl Kongremizi, Türkiye’nin iklim değişikliği eylem planı çerçevesinde ülkemizin net sıfır emisyon hedeflerine ulaşmasınakatkıda bulunmak ve Kongrede oluşturacağımız karbon etkilerini ortadan kaldırabilmek amacıyla “Karbon Nötr Kongre”olarak gerçekleştiriyoruz.

Bu yıl Karbon nötr bir Konge düzenleyerek, Kongre etkinliğimiz nedeniyle ortaya çıkacak sera gazı salımını sıfırlamayı amaçladık. Yani Kongre nedeniyle ortaya çıkan karbon ayak izimizi sürdürülebilirlik sponsorlarımız tarafından hesaplatıp, ikinci taraf görüşü alarak doğrulattıktan sonra sera gazı karşılığında Gold Standart tarafından sertifikalandırılmış karbon kredisi alarak karbon salımlarının denkleştirilmesi ile yeşil bir kongre gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Kongre’ye fiziki olarak katılan tüm katılımcıların ve panelistlerin bireysel olarak karbon ayak izi de bu kapsamda ölçülecek.

Bu yıl gerçekleştireceğimiz Kongremizde gerek panel konularıyla, gerekse etkinlikte kullanılacak ve uygulanacak iklim ve düşük karbon dostu yöntemlerle, sürdürülebilirlik konusunda bireysel ve toplumsal farkındalığı artırmak önceliklerimiz arasında yer alıyor.

Oturumlara yurt dışından katılacak panelistlerin karbon ayak izini düşük tutmak amacıyla çevrim içi bağlanmalarını sağlayacağız. Kongremizde basılı materyal kullanmak yerine dijital platformlar kullanılacak. Oturumlarımızda kahve aralarında katılımcılarımıza digital ekranlardan ve mobil uygulama üzerinden düşük karbon salımı konusunda bilgilendirmeler yapacağız.

Aynı zamanda Kongremizin sosyal sorumluluk projesi kapsamında, Kongreye katılacak her katılımcı ve panelistler adına insansız hava araçlarıyla (drone) ulaşılması zor alanlara 15.000 adet tohum topu atışı gerçekleştirilecek. Ayrıca Kongre günü fiziki olarak katılan konuklara 2.000 adet içinde tohum kapsülü, toprak paketi bulunan ecoBox’ı hediye edeceğiz.

Kongre Oteli : Wyndham Otel

Kongrenin yapılacağı oteli seçerken de sürdürülebilirlik sertifikalarına sahip olmasını özen gösterdik. Kongre otelinin belirleme sürecinde otelin sürdürülebilirlik çalışmalarını dikkate aldık, bu doğrultuda oteli belirledik.

Otelin sürdürülebilirlikle ilgili yaptığı çalışmalara ve sertifikalara aşağıdaki dosyalardan ulaşabilirsiniz.

Sürdürülebilir bir dünya için “birey” olarak karbon ayak izimizi nasıl azaltabiliriz?

Günlük yaşamdaki seçimlerimizden ve eylemlerimizden kaynaklanan karbon ayak izimizi bilinçlenerek ve bazı önlemler alarak azaltabiliriz. Bir bireyin, business-as-usual şekilde tüketim ve yaşam alışkanlıklarını sürdürmesi ile yıllık 15.935 kg CO2e (kg karbondioksit eşdeğeri) emisyon oluşmaktadır. İklim bilinci ile seçimlerimizde değişiklikler yaparak bu emisyonu yıllık 3.773 kg CO2e’ne kadar azaltmamız mümkündür.


Şişelenmiş içme suyu yerine musluk suyu kullanmanız yıllık oluşacak sera gazı emisyonunuzu 234 kg CO2e kadar azaltacaktır.
Atık haline gelen gazetelerin düzenli depolama yerine geri dönüşümünü sağlamanız yıllık oluşacak sera gazı emisyonunuzu 117 kg CO2e kadar azaltacaktır.
Sezonda yetişen yiyecekleri tüketip lokal üreticileri desteklemek yıllık oluşacak sera gazı emisyonunuzu 40 kg CO2e kadar azaltacaktır.
Uzun süre banyo yapmak yerine duş almanız yıllık oluşacak sera gazı emisyonunuzu 766 kg CO2e kadar azaltacaktır.
Bulaşık makinesi kullanılırken sıcaklığını 10°C azaltmanız yıllık oluşacak sera gazı emisyonunuzu 23 kg CO2e kadar azaltacaktır.
Kişisel araç ile ulaşım yerine toplu taşıma kullanmanız yıllık oluşacak sera gazı emisyonunuzu 6720 kg CO2e kadar azaltacaktır.
Çamaşır makinesi kullanılırken sıcaklığını 10°C azaltmanız ve çamaşırlarınızı doğal kurutmanız yıllık oluşacak sera gazı emisyonunuzu 188 kg CO2e kadar azaltacaktır.
Düşük enerjili ampul kullanmanız yıllık oluşacak sera gazı emisyonunuzu 410 kg CO2e kadar azaltacaktır.
Yüksek kırmızı et tüketimi (>100 g/gün) yerine bitki bazlı beslenmeniz yıllık oluşacak sera gazı emisyonunuzu 1233 kg CO2e kadar azaltacaktır.
Seyahatlerinizde uçuş yerine diğer alternatiflere yönelmeniz (tren vb.) yıllık oluşacak sera gazı emisyonunuzu yaklaşık 2428 kg CO2e kadar azaltacaktır.